Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

עד החתונה

 

בחירת תאריך חתונה דורשת התחשבות במגוון אילוצים. הכתבה הבאה מסבירה איך מחליטים מתי להתחתן בשנת 2016?

 

מאת: רוני נאור-חפרי |

בחירת התאריך לחגיגת החתונה דורשת התחשבות במגוון גורמים ואילוצים: העונה, היום בשבוע, התאריכים הפנויים באולם או בגן האירועים הנחשק, המחירים והמועדים בהם אסור להתחתן על פי המסורת היהודית. הכתבה הבאה מציגה את ההבדלים בין העונות, הימים בשבוע ומפרטת את התאריכים בהם אין אפשרות לחגוג טקס חופה על פי המסורת היהודית.

אולמות אירועים

בקיץ יקר ובחורף קר
אם בוחרים להתחתן בעונת הקיץ כדאי להתארגן בהתאם. עונת הקיץ אמנם מצטלמת יפה ואין חשש שירד גשם בדיוק בשעת קבלת הפנים בגן. עם זאת, מדובר בעונה חמה ולחה, שיכולה להעיק על המשתתפים ולהפוך כל אירוע למיוזע ודביק. בנוסף, ידוע שעונת הקיץ עמוסה באירועים ובחתונות. לכן אורחים רבים ימצאו עצמם מתזזים בין אירוע לאירוע, מותשים, שבעים ונטולי אפשרויות למלא סכומים ראויים על ההמחאות.

אחד ההבדלים המרכזיים בין חגיגת אירוע בחורף לבין חגיגת אירוע בקיץ הוא המחיר: עונת הקיץ, שנמשכת החל מחודש יוני ועד לחודש ספטמבר, נחשבת לעונה היקרה ביותר בשנה לחגיגת אירוע. זאת בהשוואה לתקופה שבין חודש אוקטובר לבין חודש אפריל, כאשר נרשמת ירידה במחירים. בין חודש נובמבר לבין חודש מרץ הצניחה במחירים משמעותית עוד יותר. גם ימות השבוע מדורגים בהתאם לביקוש: יש ימים מבוקשים יותר לחגוג חתונה ויש ימים מבוקשים פחות. היום המבוקש ביותר בשבוע הוא יום חמישי. ביום חמישי ניתן לחגוג אירוע ארוך יותר, משום שרב האורחים לא עובדים בימי שישי. לכן רובם לא ממהרים לחזור הביתה ונשארים לרקוד אל תוך הלילה. מאידך, האורחים מגיעים לאירוע אחרי עבודה, התארגנות בבית ונסיעות. מבחינה זו, יתכן שבחירה בערב ראשון לחגיגת החתונה מומלצת יותר: האורחים יהיו עייפים פחות אחרי מנוחת סוף שבוע.

צריך לציין שעל הבחירה לחגוג חתונה בערב חמישי משלמים יותר. מתחמי האירועים מתמחרים אירוע בערב של יום חמישי גבוה יותר מאשר ימים אחרים בשבוע. במקומות מסוימים אף קיימת דרישה למינימום מוזמנים. כמו כן, ערב יום שני הוא האהוד ביותר לחגיגות חתונה בקרב זוגות מהמגזר המסורתי והדתי, משום שטקס החופה מתקיים אחרי השקיעה, מה שנחשב במסורת ליום שלישי, עליו נאמר פעמיים כי טוב.

בלתי נשכח
המעוניינים לבחור תאריך בלתי נשכח, סימטרי ומיוחד יכולים למצוא אחד בעל משמעות, כגון יום השנה לחברות, יום האהבה העברי- ט"ו באב (19.8.16), יום האהבה הבינלאומי, שחל מדי שנה ב-14 בפברואר, או אפילו תאריך סימטרי,כגון ה-1.6.16, ה-6.6.16, ה-11.6.16, ה-16.6.16, ה-6.11.16, ה-11.11.16 או ה-16.11.16.

כדת משה וישראל
הבוחרים לחגוג חתונה על פי המסורת היהודית, בטקס יהודי כהלכתו, חייבים לזכור כמה מועדים בהם אסור לקיים את טקס החופה. בין מועדים אלהגם ימי שישי ושבת, ימי וערבי חג;ימי תענית וימי ספירת העומר, שבין חג הפסח לבין חג השבועות, פרט לחג ל"ג בעומר וראשי חודש החלים בתקופת העומר. כך גם בתקופת בין המיצרים, המהווה תקופת אבל לזכר חורבן בית המקדש.

מקומות לאירועים

בנוסף, חשוב להקפיד שביום החתונה הכלה תהיה לפחות שבוע ימים אחרי המחזור החודשי. לכן, חשוב שתאריך החתונה לא יקבע לתקופה זו. עוד המלצה אומרת: לא לבחור בתאריך שיחול במהלך תקופת בחינות באוניברסיטה או במהלך תקופת מסיבות סיום בבתי ספר, כדי שרוב המוזמנים יהיו פנויים להשתתף בחגיגה שלכם.

תאריכים בהם לא מתקיים טקס חופה  
חגים
22-29.4.16              פסח וחול המועד פסח
11-12.5.16              שבועות
2-4.10.16                ראש השנה
11-12.10.16            יום כיפור
17-24.10.16            סוכות ושמחת תורה
12-13.3.17              פורים ושושן פורים

ימי תענית
24.7.16           צום י"ז בתמוז
14.8.16           צום ט' באב
5.10.16           צום גדליה
8.1.17             צום י' בטבת
9.3.17             צום י"ג באדר- תענית אסתר

ימי ספירת העומר
24.4-11.5.16    מפסח ועד שבועות

למעט
26.5.16            ל"ג בעומר
5.6.16              יום ירושלים

ימי בין המיצרים
24.7-14.8.16    י"ז בתמוז ועד אחרי צום ט' באב

ימי זכרון
5.5.16               ערב יום הזכרון לשואה ולגבורה
11.5.16             ערב יום הזכרון לחללי צה"ל

אולמות אירועים בירושלים