פסקול חתונה: הרישיון

לצד התשלום על מקום, תקליטן, עיצוב, שמלת כלה, הזמנות ועוד, עליכם להסדיר את התשלום בגין רישיון להשמעת מוסיקה באירוע. כל המידע והפרטים בכתבה הבאה

הכתבה הבאה מפרטת על מרכיב נוסף עליו תדרשו לשלם בנוסף לשלל ההוצאות על האירוע. לצד התשלום על מקום, תקליטן, עיצוב, שמלת כלה, הזמנות ועוד, עליכם להסדיר את התשלום בגין רישיון להשמעת מוסיקה באירוע. כדי שלא תשלמו יותר מהדרוש ריכזנו עבורכם את כל המידע בנושא.

במה זה קשור לאירוע שלכם?
מוסיקה היא קניינם ורכושם של היוצרים שיצרו אותה. גם אם הדיסק או המוסיקה עצמם נרכשו בצורה חוקית ותקינה, החוק לא מאפשר להשמיע מוסיקה בפומבי מבלי לקבל אישור את אקו"ם מראש. 

מוסיקה: מתחם האירועים מספק מספר מרכיבים לאירוע, כגון אוכל, עיצוב וכולי, אך הוא אינו קשור בדרך כלל למוסיקה. לכן, כיום, ברוב מתחמי האירועים, בעלי האירוע מתבקשים לחתום על התחייבות להסדרת רישיון בעצמם. גם התקליטן יאמר שהתשלום אינו כולל את הרישיון להשמעת מוסיקה. אקורדיון בחתונה

כמה זה עולה?
עלות הרישיון להשמעת מוסיקה באירוע משפחתי, כגון חתונה, ברית, בר או בת מצווה, יום הולדת ועוד, עומדת על 215 שקל, או 215.50 שקל כולל מע"מ.

מתי צריך לשלם?
מומלץ להסדיר את הרישיון מראש, עד 72 שעות לפני מועד קיום האירוע.

למי משלמים?
את התשלום יש להעביר ישירות לאקו"ם (ראו פרטים בסוף הכתבה). מומלץ שלא להעביר את התשלום לגורמים אחרים, כגון לתקליטן, למפיק או למתחם האירועים). בית מלון כשר בצפון

אקו"ם
אקו"ם היא אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל. האגודה 
שומרת על זכויות של למעלה ממיליון יצירות ומייצגת מיליוני מלחינים, פזמונאים, משוררים, סופרים, מו"לים למוסיקה, מעבדים ומתרגמים מרחבי העולם.

מטרת פעילות האגודה לפעול לקבלת תמלוגים ראויים והוגנים עבור השימוש ביצירות ולחלקם ליוצרים. האגודה פוטרת את המשתמש ביצירה מהצורך לפנות ישירות לכל יוצר ולנהל עמו משא ומתן על הזכות להשתמש ביצירה.

החוק לא מאפשר, כאמור, להשמיע מוסיקה בפומבי מבלי לקבל רישיון מאקו"ם. הרישיון כרוך בתשלום ויש להסדירו מראש, טרם האירוע בו מעוניינים להשמיע את המוסיקה.

הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ
ה-IFPI הוא ארגון המייצג את תעשיית התקליטים ברחבי העולם. מאוגדים בו כ-1400 מפיקי תקליטים מ-76 מדינות. בראש סדר העדיפויות של הארגון עומדות מספר מטרות: מאבק בהשמעה פיראטית של מוסיקה ברחבי העולם; קידום שוק פתוח; שמירה על חוקים הולמים להגנה על זכויות יוצרים; עזרה בפיתוח התשתית המשפטית והטכנולוגית, שתביא לשגשוג תעשיית התקליטים בעידן הדיגיטלי; קידום תרומתה של המוסיקה לפיתוח כלכלות; וקידום המוסיקה בחיי החברה והתרבות.

חינה

הפדרציה משמשת ארגון לניהול משותף של זכויות יוצרים המעניק רישיונות להשמעה פומבית ולשידור המועברים לאקו"ם על ידי בעלי הזכויות, מפיקי התקליטים ברוב המקרים.בניגוד לאקו"ם, הפדרציה גובה תמלוגים מבעלי מתחמים בהם מושמעת מוסיקה (כגון מתחמי אירועים) באופן גלובלי מדי שנה, ולא לפי אירוע.אתם לא אמורים לשלם סכום נוסף בגין רישיון הארגון, אלא אם מבקשים מכם להסדיר רישיון חד פעמי עבוד האירוע שלכם.

הפי"ל: הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית בע"מ
הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית הוקמה בשנת 1988, על מנת לשמש בית חם למפיקים עצמאיים. הפדרציה שמה לה למטרה לרכז ולייצג את המפיקים ואת הקלטותיהם המוסיקליות; לוודא כי זכויות היוצרים שלהם נשמרות; ולהבטיח שתשלומי התמלוגים יועברו אליהם על פי חוק, בעבור השימוש ביצירותיהם.

הפדרציה חברה בארגונים יציגיים בינלאומיים בתעשיית המוסיקה העצמאית בעולם, IMPALA, והיא גם נציגתו בישראל של WIN,  הארגון הבינלאומי של תעשיית המוסיקה העצמאית. הפדרציה פועלת כתאגיד רשום לניהול משותף של זכויות יוצרים בהקלטות מוסיקליות ומשמשת כנציגה של למעלה מ-230 מפיקים קוליים עצמאיים, המהווים את מרבית המפיקים העצמאיים בישראל. בדומה לפדרציה ובניגוד לאקו"ם, גם הפי"ל גובה תמלוגים מבעלי מתחמים בהם מושמעת מוסיקה (כגון מתחמי אירועים) באופן גלובלי מדי שנה, ולא לפי אירוע.אתם לא אמורים לשלם סכום נוסף בגין רישיון הארגון, אלא אם מבקשים מכם להסדיר רישיון חד פעמי עבוד האירוע שלכם.

עילם: עמותה ישראלית לזכויות מוסיקאים מבצעים
עילם, היא התאגדות שלא למטרת רווח. היא פועלת מכוח ייפויי כוח והעברת זכויות שנמסרו לידיה על ידי ציבור המוסיקאים הישראליים ומאגדת באופן כזה זכויות של כ-2000 נגנים ומנצחים. ההתאגדות קשורה בהסכמים עם כל משדרי הרדיו והטלויזיה במדינת ישראל. לפי ההסכמנים משלמים משדרים אלה תמלוגים בגין השימוש בזכויות המבצעים הנעשה בשידוריהם. תמלוגים אלו מתחלקים מדי שנה בין ציבור המבצעים הזכאים, כאשר החלוקה נעשית על פי נתוני שידור המסופקים לעמותה מכח הסכם עם אקו"ם.

בשנת 1996 תוקן החוק באופן שאיפשר להתאגדות לקבל תמלוגים גם עבור השמעות פומביות של מוסיקה ישראלית בעסקים ובמקומות ציבוריים. על פי החוק, גביית התמלוגים מתבצעת בשיתוף עם חברת התמלוגים של אמני ישראל, 'אשכולות', באמצעות הגוף המשותף לשני הארגונים, 'הארגון היציג של המבצעים בישראל'. התמלוגים הנאספים בגין השמעות פומביות בעסקים ובמקומות ציבוריים מתחלקים בין עילם לבין אשכולות באופן שווה, כך כל גוף מחלק לחבריו את התמלוגים שנתקבלו אצלו. גם עילםגובה תמלוגים מבעלי מתחמים בהם מושמעת מוסיקה (כגון מתחמי אירועים) באופן גלובלי מדי שנה, ולא לפי אירוע.אתם לא אמורים לשלם סכום נוסף בגין רישיון הארגון, אלא אם מבקשים מכם להסדיר רישיון חד פעמי עבוד האירוע שלכם.

עדיה אירועים

אשכולות
אשכולות היא, כאמור, חברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל. היא מייצגת, על פי חוק, את כל האמנים המבצעים בישראל ובהם, שחקנים, זמרים, בדרנים ורקדנים. החברה נוסדה בשנת 1983 על ידי קבוצת אמנים יוצאי אמ"י (איגוד אמני ישראל) ואיגוד האמנים בהסתדרות. גם אשכולות גובה תמלוגים מבעלי מתחמים בהם מושמעת מוסיקה (כגון מתחמי אירועים) באופן גלובלי מדי שנה, ולא לפי אירוע.

גן אירועים במרכז

לסיכום:

הסדירו את הרישיון ישירות מול הגופים הרלוונטיים.

- הסדירו את הרישיון מראש ועד 72 שעות לפני מועד קיום האירוע.

-שמרו את העתק הרישיון במשך שנה אחת מיום האירוע לפחות.

- אל תשלמו עבור רישיונות לגורמים אחרים פרט לאקו"ם.

- אם גורם כלשהו (תקליטן, זמר, מפיק, בעל מתחם האירועים וכולי) מבטיח לכם זה שיסדיר את הרישיון, בקשו לקבל העתק של הרישיון לפני מועד האירוע.

- מומלץ לשאול שאלות ולבדוק את הפרטים באופן עצמאי.

- זכרו, שלא משנה אם מדובר במוסיקה ישראלית או במוסיקה מחוץ לארץ, כדי להשמיע מוסיקה בפומבי, חייבים להסדיר רישיון מראש, מול אקו"ם. אי הסדרת הרישיון תגרור קנסות ותביעות בהתאם לחוק.

את הרישיון ניתן להסדיר בקלות באתר האינטרנט המאובטח של אקו"ם או באמצעות המוקד הטלפוני (מענה אנושי) הפועל בימים ראשון עד חמישי, מהשעה 9 בבוקר ועד השנה 8 בערב, ובימי שישי עד השעה 1 בצהריים: 03-6066225.

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>